Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne 28 marzec 2021r.

Ogłoszenia parafialne


NIEDZIELA PALMOWA, 28 MARCA 2021 ROKU

1.Dzisiaj świętujemy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, podczas którego witały Go tłumy wiwatujące na Jego cześć. Niedziela Palmowa jest jednocześnie niedzielą Męki Pańskiej i rozpoczyna Wielki i Święty Tydzień, który wprowadzi nas w celebrowanie Paschy Chrystusa, czyli Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Do tych wydarzeń przygotowywaliśmy się przez cały Wielki Post oraz rekolekcje przeżywane przez ostatnie trzy dni. Dzisiaj o godz. 17.15 ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

2.Po przesunięciu czasu od dzisiaj Msze święte wieczorne codziennie o godz. 18.00.

3. W związku z wzbierającą falą zakażeń koronawirusem prosimy o dostosowanie się do zarządzeń ogólnopaństwowych oraz diecezjalnych.

* Od wczoraj, czyli od soboty 27 marca br. maksymalna liczba wiernych mogących jednocześnie przebywać w kościele parafialnym i w kościele „kolejowym” została określona: 1 osoba na 20 m 2 .
Przypominamy o używaniu maseczek i o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach.
Miejsca, które będzie można zajmować w kościele, zostaną odpowiednio oznaczone w ławkach. Pierwszeństwo mają osoby, które wcześniej zamówiły intencję danej Mszy św. Dla tych, którzy nie będą mogli wejść na liturgię z powodu limitu osób, będzie udostępniona salka parafialna z możliwością słuchania Mszy św. przez głośnik. Będzie można również słuchać Mszy św. przez zewnętrzne nagłośnienie pozostając na placu tak przy kościele parafialnym, jak i „kolejowym”. Kapłani i szafarz wyjdą we właściwym momencie liturgii do osób znajdujących się podczas Mszy św. poza kościołem, aby udzielić im Komunii św.

Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych w kościele pozostaje aktualna. Zachęcamy do łączności duchowej poprzez transmisje internetowe na naszym parafialnym facebook’u.

4. W Wielkim Tygodniu będzie jeszcze możliwość przygotowania się do Świąt Paschalnych poprzez przystąpienie do Sakramentu Pokuty. Pamiętajmy o tym, aby nie zaniedbać tego sakramentu oraz być gotowymi do przyjęcia Komunii św. To nie tylko nasz obowiązek wynikający z przykazań kościelnych, ale przede wszystkim wielka łaska i pokarm duchowy dla naszej codzienności. Zapraszamy do korzystania ze spowiedzi pół godziny przed Mszami świętymi rano i wieczorem.
Natomiast specjalny, nadzwyczajny czas na spowiedź będzie też w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę podczas adoracji Najśw. Sakramentu po wieczornej Mszy św. Każdego dnia będzie ona trwała do godz. 20.00. W tym czasie kapłani będą do dyspozycji w konfesjonałach. Ufamy, że dzięki takiej organizacji spowiedzi, będziemy mogli uniknąć zbyt dużych zgromadzeń wiernych w jednym czasie i dostosować się do ograniczeń związanych z pandemią.

5.Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wielką Środę o godz. 18.00.

6.Przed nami przygotowanie Grobu Pańskiego i ołtarza adoracji oraz innych dekoracji związanych z Triduum Paschalnym. Bardzo prosimy o zaangażowanie się w te prace. Rozpoczniemy je w Wielki Wtorek o godz. 19.00 w kościele „kolejowym”.

7.Całe Triduum Paschalne będziemy przeżywali w kościele „kolejowym”. Zgodnie z zarządzeniami państwowymi w liturgii będzie mogła uczestniczyć ograniczona ilość wiernych. Pozostałych Parafian prosimy o łączność duchową poprzez nasz parafialny profil facebook’owy. Transmitowane będą na nim liturgie Triduum Paschalnego.

W Wielki Czwartek nie ma Mszy św. porannej. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Dziękujemy w niej za ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Na zakończenie Mszy św. Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji. Modlitwa przed Jezusem utajonym w Najśw. Sakramencie będzie trwała do godz. 22.00.

W Wielki Piątek celebrujemy tajemnicę męki i śmierci Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Mszy św. Obowiązuje też post ścisły. Przeżywajmy Wielki Piątek w skupieniu i wyciszeniu.

Rano zapraszamy na jutrznię z godziną czytań, czyli modlitwę psalmami i pięknymi tekstami mówiącymi o męce Chrystusa. Będzie ona miała miejsce w kościele „kolejowym” o godz. 8.00.

Osobista modlitwa przy ołtarzu adoracji w kościele „kolejowym” w Wielki Piątek będzie trwała od godz. 8.00 do 14.00 i od 17.00 do 18.00. Po południu o godz. 15.00 nabożeństwo drogi krzyżowej w kościele parafialnym a po nim modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie nowenny przygotowującej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00 w kościele „kolejowym”. Po niej adoracja przy Grobie Pańskim będzie trwała do godz. 22.00. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie. Z uwagi na ograniczoną liczbę wiernych w związku z pandemią, krzyż będzie można adorować indywidualnie również w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 14.30.

W Wielką Sobotę pozostajemy nadal na modlitwie przy Grobie Pańskim oczekując na ogłoszenie zmartwychwstania Jezusa.

Podobnie jak w Wielki Piątek, również w Wielką Sobotę zapraszamy na poranną modlitwę Kościoła jutrznią i godziną czytań o godz. 8.00 w kościele „kolejowym”. Będziemy w niej rozważać m. in. tajemnicę zstąpienia Chrystusa do Otchłani.

Adoracja Najśw. Sakramentu przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę będzie trwała
od godz. 8.00 do 14.30 i od 19.00 do 20.00.

Tego dnia tradycyjnie odbywa się błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny. Bardzo prosimy o przestrzeganie aktualnych zarządzeń państwowych obowiązujących w czasie pandemii. Na błogosławieństwo pokarmów zapraszamy co godzinę od godz. 10.00 do 14.00. Będzie ono miało miejsce na zewnątrz przy kościele parafialnym, jak i przy kościele „kolejowym”. Na zakończenie ostatniego święcenia pokarmów nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

W sobotnią noc będziemy celebrować najważniejszą liturgię w ciągu całego roku: Wigilię Paschalną, w czasie której ogłoszone zostanie zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i zabrzmi radosne Alleluja. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 20.00 w kościele „kolejowym”. Obejmuje ona kilka części: liturgię światła, liturgię słowa, liturgię chrzcielną wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz liturgię eucharystyczną.

* Ostatnim dniem Triduum Paschalnego jest Niedziela Zmartwychwstania – I dzień Oktawy Świąt Wielkiej Nocy. Tego dnia liturgia w następującym porządku: Po dwie Msze święte
o godz. 8.00, 10.00 i 12.00: jedna w kościele parafialnym, druga w kościele „kolejowym”. Nie będzie Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.

W Niedzielę Wielkanocną pragniemy umożliwić przyjęcie Komunii św. osobom, które z powodu limitów liczby wiernych nie będą mogły uczestniczyć we Mszy św. w kościele a będą się łączyć w modlitwie poprzez telewizję lub internet. Poza godzinami Mszy świętych będzie można przyjąć Komunię św. w kościele parafialnym i w kościele „kolejowym”. Szafarze będą do dyspozycji w godz. 11.15-11.30 oraz 13.15-13.30. 

8.Bardzo dziękujemy Parafianom, którzy przygotowali nasze kościoły a także złożyli ofiary na kwiaty. Były to następujące osoby: Joanna Stankiewicz, Eliza Wnękowicz, Aleksandra Kosmalska, Józefa Fink, Weronika Filipiak, Barbara Huńko, Bożena Kozyra, Irena Czajkowska, Danuta Szybowicz, Beata Garbarczyk.
Ofiary na kwiaty złożyły też: Halina Jagodzińska, Halina Sudnik, Irena Majdziak, Elżbieta Kardach.

9.Kolejna prośba o przygotowanie kościołów zostanie skierowana w Niedzielę Wielkanocną.

10. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego złożone podczas nabożeństw Gorzkich Żali.

11.Do nabycia są nowe numery tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny” Po Mszach świętych można również nabyć tzw. paschaliki, czyli wielkanocne świece Caritas (duża – 12 zł, mała – 6 zł).

12. Wszystkim naszym Drogim Parafianom życzymy sił i wytrwałości w przygotowaniu do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Jednoczmy się w modlitwie oraz dbajmy o bezpieczeństwo i zdrowie, stosując się do bieżących zaleceń związanych z niełatwym dla nas czasem pandemii.