Home > Z życia parafii > 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” (+galeria)

Mija 40 lat od strajków w sierpniu 1980 roku, które zmieniły bieg historii. Zakończyły się podpisaniem czterech porozumień sierpniowych i powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W Węglińcu jego działacze upamiętnili tamte wydarzenia.

Uroczyste obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” zorganizowała Komisja Oddziałowa NSZZ Solidarność PKP CARGO w Węglińcu. Działacze i członkowie „Solidarności”, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Gminy i Miasta Węgliniec wzięli udział w mszy św. dziękczynnej koncelebrowanej przez ks. prałata Andrzeja Dziełaka. Spod Kościoła Kolejowego w Węglińcu zgromadzeni przemaszerowali pod przewodnictwem Orkiestry Reprezentacyjnej KWB Turów oraz pocztów sztandarowych na Plac Wolności, gdzie mogli zapoznać się ze specjalną wystawą poświęconą historii NSZZ  „Solidarność”.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Stanisław Żuk – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Mróz – Senator RP, Artur Bieliński – Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Franciszek Kopeć – Przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”, Bogusław Wojtas – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”, Tadeusz Szulc – Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, Adam Duliban – Dyrektor Zakładu Przewozów Kolejowych PKP Cargo S.A., Sławomir Wochna – Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, Zbigniew Gadzicki – przewodniczący Komisji Zakładowej PKP Cargo S.A. Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu, Mirosław Sochoń – Przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność PKP CARGO w Węglińcu, Tomasz Klubowicz – Przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność PKP CARGO w Kamieńcu Ząbkowickim, Sebastian Derkacz – Przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność PKP CARGO w Legnicy, Jacek Szott – Przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność PKP CARGO we Wrocławiu.

40 lat historii

Pierwsze zebranie otwarte załogi węzła PKP Węgliniec odbyło się 18 października 1980 roku. Wolą uczestników zebrania powołano Komitet Założycielski NSZZ Solidarność, który składał się z przedstawicieli wszystkich jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ówczesnej strukturze organizacyjnej Węzła Węglinieckiego PKP. Jednym z pierwszych postulatów było żądanie nie wywierania presji oraz nie wyciągania konsekwencji służbowych na pracowników wstępujących do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. 21 listopada 1981 r w Kościele Kolejowym w Węglińcu odbyło się uroczyste poświecenie sztandaru NSZZ Solidarność Węzła PKP Węgliniec. Mszę świętą odprawił Ks. Biskup Adam Dyczkowski.

Aktualnie na terenie rejonu Węglinieckiego funkcjonuje Komisja Oddziałowa NSZZ „Solidarność” wchodząca w skład Komisji Zakładowej przy Zakładzie Przewozów Towarowych PKP CARGO we Wrocławiu.

źr. www.powiatzgorzelecki.pl

[Best_Wordpress_Gallery id=”98″ gal_title=”40 lecie Solidarnosci”]