Z życia parafii

Zmarł biskup Tadeusz Rybak

Był on pierwszym ordynariuszem diecezji legnickiej. Miał 88 lat. Zmarł w nocy z 6 na 7 marca.

Biskup Tadeusz Rybak był pierwszym biskupem diecezji legnickiej, utworzonej 25 marca 1992 roku.

Urodził się 28 października 1929 r. w Milanówku. W 1948 r. wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Skończył je, uzyskując święcenia prezbiteratu 2 sierpnia 1953 roku. Po kilku latach uzyskał stopień doktora na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie (1953–1954), św. Stanisława i św. Doroty we Wrocławiu (1954–1955) oraz św. Stanisława w Świdnicy (1955–1956).

W latach 1962–1977 był wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

28 kwietnia 1977 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Benepota. Święcenia biskupie otrzymał 24 czerwca 1977 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Per Christum – in Spiritu – ad Patrem” („Przez Chrystusa – w Duchu – do Ojca”).

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II ustanowił go biskupem diecezjalnym nowo erygowanej diecezji legnickiej. Tego samego dnia kanonicznie objął diecezję, natomiast ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy odbył 24 maja 1992 roku. W 1997 r. podejmował w Legnicy Jana Pawła II podczas jego VI podróży apostolskiej do Polski. 19 marca 2005 r. Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego diecezji legnickiej.

W ramach prac Episkopatu Polski był w latach 1983–1994 przewodniczącym Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Kierowana przez niego komisja opracowała większość ksiąg liturgicznych będących w użyciu w Polsce.

Szczegóły uroczystości pogrzebowych oraz pożegnania śp. bp. Tadeusza Rybaka.

Pogrzeb pierwszego biskupa legnickiego odbędzie się w sobotę 11 marca. Eucharystia rozpocznie się o 11.00.

Na podobieństwo ingresu odbędzie się przeniesienie ciała zmarłego z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela do legnickiej katedry pw. Świętych Piotra i Pawła.

Były ordynariusz spocznie w katedralnej krypcie.

Natomiast już dzisiaj o 15.00, a także w sobotę o 11.00, we wszystkich kościołach naszej diecezji zabiją dzwony.

źr. gosc.legnica.pl