Home > Historia parafii > Kościół parafialny


KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Kościół jednonawowy, neoromański z 1931 roku. Zakrystia, znajdująca się za prezbiterium, łączy świątynię z plebanią. Nad wejściem frontalnym kościoła znajduje się wieża z dzwonnicą. Pomiędzy nią, a sklepieniem wieży jest mechanizm zegarowy z początku XX wieku z czterema tarczami, które wskazują na cztery strony świata. Wnętrze kościoła można podzielić na dwie części: pierwsza część – to przedsionek, nad którym znajduje się empora muzyczna z organami, druga część – to nawa główna oddzielona od empory trzema przęsłami wspartymi na dwóch kolumnach. Całość kościoła oddzielona jest od prezbiterium dużym łukiem. Sklepienie nawy ma kształt półkolisty, dzięki czemu kościół posiada doskonałą akustykę.

PIERWOTNE WYPOSAŻENIE WNĘTRZA (wg projektu)

-12 witraży, które przedstawiają postacie eucharystyczne i inne symbole religijne, dodatkowo 1 witraż Najświętszego Serca Pana Jezusa umieszczony nad wejściem do kościoła,
-Drewniana ambona,
-Drewniana chrzcielnica,
-2 boczne ołtarze,
-Ołtarz główny z centralnie ustawioną figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po obu stronach tej figury znajdowały się dwie rzeźby przedstawiające postacie: św. Jadwigi i św. Bonifacego. Całość ołtarza zwieńczona była obudową z krzyżem.

Na sklepieniu nawy kościoła znajdowały się freski z symbolami czterech Ewangelistów, a po środku tego sklepienia – fresk Baranka Zmartwychwstałego. Wokół każdego z witraży były ozdobne elementy polichromowane.

W 2000 roku zakupiono elektroniczny kurant, który wybija godziny, odgrywa melodie oraz dzwoni przed nabożeństwami.

Wiosną 2003 roku podjęto się remontu wszystkich witraży kościoła parafialnego. Odmalowano prezbiterium i część nawy głównej kościoła.

Z okazji 75-lecia kościoła – w 2007 roku parafianie ufundowali nowy żyrandol oraz kinkiety. W roku 2008 odremontowano ołtarz oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

W marcu 2010 wyremontowany został dach na kościele parafialnym – nowa dachówka karpiówka, opierzenia, rynny. Na przełomie maja i czerwca odmalowano ławki, a także wyremontowano krzyż misyjny stojący przed kościołem.

W czerwcu 2011 zakupiono i wymieniono nowe oświetlenie prezbiterium – energooszczędne metalohalogeny. Podczas odpustu parafialnego poświęcona została figura „Serca Jezusowego” stojąca przy kościele od strony parku miejskiego. Okres adwentu to czas próby „automatycznego organisty”. Ze względu na brak osób chętnych do gry podczas mszy św. podjęto decyzję o zakupie elektronicznego organisty, który za pomocą modułu elektronicznego oraz pilota odtwarza organowe pieśni kościelne wzbogacone śpiewem organisty. Pod koniec roku zamontowano wymieniono piec olejowy na bardziej ekonomiczny piec miałowy – dodatkowo zamontowano sześć grzejników w kościele parafialnym, które zastąpiły dotychczasową dmuchawę ogrzewającą kościół.

Wiosną 2012 roku został wymieniony dach nad zakrystią kościoła. W czerwcu gruntowanie wyremontowane zostało ogrodzenie kościoła. Przed Bożym Narodzeniem zamontowany został dodatkowy głośnik – kolumna aktywna wzmacniająca „organistę”.

Prezbiterium.

Ambona.

Lewa strona kościoła.

Widok z ambony.

Konfesjonał.

Organy na „chórze”.

Dzwon św. Józefa w wierzy kościoła parafialnego.

Iluminacja kościoła parafialnego.